Polak, Węgier dwa bratanki…
czyli o pierwszej wymianie polsko-węgierskiej.


        Pierwsza wymiana uczniowska między szkołami ze Śmigla i z Węgier doszła wreszcie do skutku w dniach 14. do 18. września br.
Kontakty między szkołami zostały podjęte jeszcze przed podpisaniem oficjalnej umowy partnerskiej między samorządami Śmigla i Balatonfüzfö – miastami o podobnej wielkości i podobnym potencjale społeczno-gospodarczym. Wspomniane dokumenty podpisano w Śmiglu, w maju, podczas corocznych Dni Śmigla i na Węgrzech podczas tradycyjnego Święta Św. Stefana.
        Z mojej inicjatywy Wojciecha Adamczewskiego – nauczyciela języka niemieckiego w gimnazjum i szkole podstawowej w Śmiglu oraz dyrektorki szkoły, a zarazem nauczycielki języka niemieckiego, pani Bandine Liszt Amalia zorganizowano grupę uczniów z węgierskiego miasteczka, która przez cały tydzień gościła w śmigielskich rodzinach. Przez tak tradycyjnie zorganizowaną wymianę uczniowie mogli zdecydowanie się lepiej poznać. Sytuacje codzienne zmuszały ich do używania języka , a program wymiany wykluczał jakąkolwiek nudę.
        W pierwszym dniu polscy uczniowie wraz z rodzicami odebrali swych węgierskich partnerów z mojego domu lub raczej z ogrodu, bo węgierskie dzieci po długiej podróży bardzo chętnie grały w piłkę na trawniku. Runda zapoznawcza przebiegła sprawnie i po godzinie mogliśmy z panią dyrektor szkoły z Balatonfüzfö zasiąść do wspólnej kolacji i przy niej omówić szczegóły naszego całotygodniowego programu dla mieszanej grupy uczniów polsko-węgierskich. Wspólnie opracowany program był bardzo napięty i gwarantował mnóstwo ciekawych , a co najważniejsze, wspólnych przedsięwzięć.
        W dniu 15 września przed wejściem do szkoły naszych gości powitali dyrektorzy Gimnazjum w Śmiglu i Szkoły Podstawowej w Śmiglu, a następnie oprowadziliśmy grupę po ważniejszych pomieszczeniach szkolnych i obiektach sportowych. O godzinie 9.00 nastąpiło oficjalne powitanie gości w siedzibie Urzędu Miasta, gdzie burmistrz Wiktor Snela nie ukrywał swego zadowolenia z odwiedzin węgierskich przyjaciół. Dzieci z obu krajów otrzymały prezenty, a po tradycyjnej kawie i ciastkach władze miasta osobiście zaprowadziły gości wraz z ich polskimi partnerami do śmigielskich wiatraków. Następnie udaliśmy się do śmigielskiego liceum, gdzie zwiedziliśmy wystawę pt. Śmigiel w latach 1939 – 1945. Wspomnienia mieszkańców. Później odbyliśmy przejażdżkę śmigielską wąskotorówką. Ponadto pani dyrektor z Węgier miała możliwość zaprezentowania miasta partnerskiego i swej szkoły podczas posiedzenia rady pedagogicznej szkoły podstawowej. Słuchano jej z wielkim zaciekawieniem, o czym świadczy duża ilość pytań ze strony nauczycieli, na które musiała odpowiadać po skończonej prezentacji multimedialnej. Po południu dzięki gościnności pana Tadeusza Dekierta mogliśmy spróbować swych sił na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Pobyt połączono z ogniskiem integracyjnym i tradycyjnym pieczeniem kiełbasek.
        Trzeciego dnia udaliśmy się na wycieczkę do stolicy Wielkopolski, Poznania. Podziwialiśmy poznańskie koziołki, Stary Rynek, eksponaty w Muzeum Narodowym, a także przejechaliśmy się po najważniejszych częściach miasta. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły naszej międzynarodowej młodzieży m .in. pobyt w kinie trójwymiarowym 3D IMAX w centrum handlowym Plaza oraz wielokrotne zjazdy po torze saneczkowym na terenach sportowo – wypoczynkowych Malta.
        Czwartego dnia grupa polsko –węgierska uczyła się języków obcych, tj. ze mną - języka niemieckiego, a z panią Aliną Gromnicką – Tańską - języka angielskiego. Później wykonaliśmy w holu szkoły wystawę plastyczną, na której każda ekipa zaprezentowała swe miasto. Po wspólnym obiedzie uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych na obiekcie sportowym Orlik. Następnie gościliśmy w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczniowie mogli obejrzeć pokaz najnowszego sprzętu i spróbować swych sił przy własnoręcznie obsługiwanych sikawkach gaśniczych. Jazda prawdziwym wozem strażackim była niezapomnianym przeżyciem. W tym samym dniu pojechaliśmy jeszcze do Leszna. Najpierw skorzystaliśmy z zaproszenia i odwiedziliśmy redakcję gazety ABC. Nasza grupa mogła zapoznać się z procesem powstawania pisma. Dużych emocji dostarczył dzieciom pobyt w parku linowym Tarzan. Następnie odbyliśmy spacer po leszczyńskiej starówce i zjedliśmy pyszne lody. Na zakończenie udaliśmy się na pływalnię Akwawit.
        W piątek rano pożegnaliśmy naszych węgierskich przyjaciół . Bardzo się zżyliśmy z nimi i na pewno ta pierwsza wymiana pozostanie nam na długo w pamięci. Korzyści, jakie odnieśli tu uczniowie z obu krajów, są na pewno nie do przecenienia. Wspólnie z panią dyrektor z Balatonfüzfö ustaliliśmy też termin naszej rewizyty na Węgrzech – nastąpi ona wiosną 2010 roku. Wówczas uczniowie ze Śmigla, którzy teraz gościli młodych Węgrów, wyjadą do tych samych rodzin – zgodnie z regułą wymiany.
       Warto dodać, że wizyta grupy węgierskiej była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców i Burmistrza Miasta. Ważne było też zaangażowanie komendanta Straży Pożarnej z Balatonfüzfö – pana Istvana Kovacsa, który na własny koszt i osobiście przewiózł węgierską grupę do Śmigla.

Wojciech Adamczewski