W środę, 26 czerwca br., odbyło się w auli szkolnej uroczyste podsumowanie projektu realizowanego wspólnie z Gimnazjum im. Leohnarda Wagnera w Schwabmünchen w ramach programu Comenius „Co czytają młodzi Europejczycy?”. W uroczystości wzięli udział przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kasperski, radny RM Rafał Klem, nauczyciele, rodzice i uczniowie, którzy uczestniczyli w wymianie oraz w wycieczkach. Po powitaniu gości przez panią dyrektor Wandę Judek, zgromadzeni obejrzeli prezentację przygotowaną przez ucznia klasy drugiej pod kierunkiem pani Aliny Gromnickiej-Tańskiej i opatrzoną komentarzem gimnazjalistów Laury Maślankiewicz i Wiktora Dobronia. Była to krótka podróż w czasie po wydarzeniach, które miały miejsce w ramach projektu.

DSC08836

 

Czytaj więcej...

 

 Dnia 2 czerwca br. grupa 21 uczniów wraz z nauczycielami p. Moniką Karolczak, p. Aliną Gromnicką-Tańską i p. Moniką Włoch udała z rewizytą do Schwabmünchen w Niemczech. Po długiej podróży polscy gimnazjaliści dotarli późnym wieczorem do Bawarii, gdzie przed szkołą oczekiwali na nich niemieccy partnerzy z ogromnym napisem „Willkommen”. W poniedziałek grupa została powitana przez dyrekcję szkoły i miała okazję obejrzeć Gimnazjum im. Leonarda Wagnera, po czym udała się na zajęcia lekcyjne. We wtorek zwiedzaliśmy miasteczko oraz pobliski Augsburg. Ponadto rozpoczęliśmy próby przed nagraniem filmu na podstawie książki „Mały Książę”. Następnego dnia udaliśmy się na górską wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem słynnego zamku Neuschwanstein. Widoki, które podziwialiśmy, zapierały dech w piersiach. Czwartek spędziliśmy w szkole, uczestnicząc w kolejnych próbach. W piątek w klasie, która tego dnia przypominała bardziej studio filmowe niż salę lekcyjną, w otoczeniu kamer, mikrofonów, kabli itp. wspólnie z niemieckimi partnerami nagraliśmy film, będący głównym produktem projektu „Co czytają młodzi Europejczycy?”. Dla niektórych z nas pierwsze spotkanie z okiem kamery okazało się bardzo stresujące, a inni zachowali się, jakby na co dzień pracowali na planie filmowym. W piękny, sobotni ranek udaliśmy się do Lindau, leżącego nad Jeziorem Bodeńskim. Pogoda zachęcała do spaceru promenadą biegnącą wokół portu jachtowego, a świecące słońce przypominało, że już niedługo nadejdzie lato. Niedzielę śmigielscy gimnazjaliści spędzili z rodzinami swoich partnerów, które zadbały o to, by się nie nudzili. Następnego dnia grupa polsko-niemiecka zwiedzała Landsberg oraz teren bunkra Welfenkaserne. We wtorek poznawaliśmy stolicę Bawarii, Monachium. Najpierw podziwialiśmy pałac Nymphenburg, potem Stadion Olimpijski i Stare Miasto. Z pewnością wielu z nas na długo zapamięta wizytę w kompleksie BMW Welt. W środę rano nadszedł czas na podsumowanie i pożegnanie z gospodarzami ze szkoły w Schwabmünchen. Wielu nie kryło łez. Udział w wymianie okazał się cennym doświadczeniem, zarówno dla uczniów z Polski jak i z Niemiec, oraz zaowocował zawarciem przyjaźni, które - mamy nadzieję - przetrwają nie tylko dni, tygodnie i miesiące, ale i całe lata. Wymiana ze szkołą w Schwabmunchen.

P6040030 P6050139

 

W dniach od 11 do 13. marca br. przyleciało do Polski troje nauczycieli ze szkoły w Schwabmünchen, z którą nasze gimnazjum już po raz drugi realizuje projekt z programu Comenius. Alfred Vogler, Johann Pirkl  i praktykantka języka niemieckiego Sabina Pawelczyk uczestniczyli w spotkaniu z nauczycielami śmigielskiej szkoły, podczas którego omówiono najważniejsze zadanie czekające na uczniów i  ich opiekunów z obu  zaprzyjaźnionych placówek w najbliższym czasie. Dyskutowano nt. nagrania filmu na podstawie książki „Mały Książę”. W wyniku rozmów powstał zarys scenariusza. Dokonano również podziału ról. Film oparty na motywach utworu Antoine’a de Saint Exupery’ego i nagrany wcześniej audiobook będą głównymi produktami projektu „Co czytają młodzi Europejczycy?”.

Czytaj więcej...

Wiele jest wynalazków, które zmieniły dzieje człowieka, które zmieniły dzieje człowieka i oblicze świa­ta.  Do przełomowych odkryć można zaliczyć: opanowanie ognia, wytop metali, stworze­nie koła, ma­szyny parowej i silnika spalinowego. Do tej grupy wynalazków z pewnością należy także pismo, któremu poświęcona jest wystawa umieszczona w holu śmigielskiego gimnazjum, wyko­nana przez grupę uczniów pod kierun­kiem nauczyciela historii - Krzysztofa Chudaka.

DSC06159

Czytaj więcej...

Po raz drugi gimnazjaliści biorący udział w projekcie programu „Comenius” udali się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Dnia 28 listopada br. wraz z uczniami z klasy Ic uczestniczyli w lekcji pt. „Boskie jak diabli”.  W trakcie zajęć mieli możliwość z przymrużeniem oka spojrzeć na Biblię i apokryfy, a także z bliska przyjrzeć się niektórym eksponatom zgromadzonym w muzeum. Jednocześnie dowiedzieli się, w jaki sposób o Bogu potrafił pisać ksiądz Twardowski, jak wyobraził sobie proces Jezusa Bułhakow i  co wydarzeniach opisanych w "Księdze Rodzaju" myślał ks. Józef Tischner. W trakcie wycieczki zwiedzili także poznańską katedrę. (r)

DSC05412

Czytaj więcej...

Dnia 26 października br. grupa uczniów z naszego gimnazjum, biorąca udział w projekcie programu „Comenius”, wyjechała do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach, które  rozpoczęły się od testu z wiedzy o historii Mezopotamii i Babilonu.

PA260040

Czytaj więcej...

Dnia 16 października grupa uczniów uczestniczących w projekcie „Comenius” wyjechała do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Mieszczące się w pięknym klasycystycznym pałacu muzeum posiada bogate zbiory pamiątek po naszym wieszczu narodowym, m.in. rzeczy osobiste poety, ale także pierwsze wydania „Pana Tadeusza” - paryskie i polskie, zbiory wierszy z dedykacjami autora.

Czytaj więcej...

Bardzo ważnym elementem każdego projektu są wymiany młodzieżowe. Do pierwszej w projekcie – aż jedenastodniowej, która odbyła się w dniach od 14 do 24 czerwca br. w Śmiglu, uczniowie przygotowywali się od już zimy. Najpierw partnerów z Niemiec i z Polski połączono w pary. Potem młodzi ludzie nawiązali kontakt przez pocztę elektroniczną, widzieli się także na przesyłanych zdjęciach, jednak spotkanie „na żywo”, które odbyło się 14 czerwca na lotnisku "Ławica" w Poznaniu dostarczyło wszystkim niebywałych emocji. Pierwsze lody szybko zostały przełamane i już po kilku minutach wszyscy zaczęliśmy pierwszy dzień wymiany.

P6170088

Czytaj więcej...

W dnach od 17 do 19 kwietnia z trzydniową wizytą w niemieckiej szkole partnerskiej, czyli w Gimnazjum im. Leonarda Wagnera w Schwabmünchen, przebywali nauczyciele śmigielskiego gimnazjum: germanista Wojciech Adamczewski i historyk Krzysztof Chudak. Było to drugie spotkanie robocze nauczycieli - koordynatorów projektu Comenius pt. „Co czytają młodzi Europejczycy”, którego celem jest zachęcenie uczniów obu szkół do czytania, a ponadto stworzenie w oparciu o wybraną książkę audiobooka i filmu. Przez trzy dni obie strony omówiły dalszy „rozkład jazdy” wspólnie realizowanego przedsięwzięcia.

P1070006

Czytaj więcej...

Gdy część gimnazjalistów uczestniczyła w wykładach na uniwersytecie, druga grupa uczniów pod opieką p. Chudaka i p. Ratajczaka udała się do Muzeum Archeologicznego, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach poświęconych pismu klinowemu. Każdy uczestnik miał okazję spróbować swoich sił w pisaniu na glinianej tabliczce, a także zagrać w grę komputerową dotyczącą starożytności.

DSC02572

Czytaj więcej...