Szkolny Klub Wolontariusza z Gimnazjum im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu, pod okiem koordynatora pani Izabelli Szablewskiej, organizuje kampanię społeczną Oddaj z kości garść miłości - śmigielanie przeciw białaczce. Akcja prowadzona jest w ramach programu „Młody Obywatel” z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy - do którego wolontariusze przystąpili już po raz drugi. Kampania, która poprzedzona będzie szeregiem działań, ma na celu uwrażliwienie mieszkańców Śmigla na potrzeby ludzi dotkniętych chorobą  nowotworową, przybliżyć ludziom zagadnienie, wyjaśnić, jak wygląda pobieranie szpiku, jakie metody są do tego wykorzystywane oraz dotrzeć z informacją, że pobieranie szpiku jest bezpieczne dla dawcy.

Działania poprzedzające kampanię:
1. Diagnoza, ilu mieszkańców naszej gminy jest już zarejestrowanych jako potencjalni dawcy, ilu rozważa taką możliwość, ilu potrzebuje pomocy w kwestii dokonania rejestracji - przewidujemy przeprowadzenie próby badawczej na 2000 mieszkańcach gminy.
2. Ogłoszenie wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych konkursów o zasięgu gminnym: na film zachęcający do zarejestrowania się w Banku Dawcy Szpiku; pracę plastyczną - logo promujące naszą akcję oraz najlepszą gazetkę klasową (zasięg szkolny).
3. Przygotowanie prezentacji multimedialnej z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pobierania szpiku, metod do tego wykorzystywanych oraz tego, czy pobieranie szpiku jest bezpieczne dla dawcy.
4 Przygotowanie plakatów informacyjnych oraz wydanie artykułu na temat dawców szpiku.
Podsumowanie w/w działań oraz organizacja kampanii społecznej odbędzie się 19 maja br. na terenie naszego gimnazjum. Tego dnia odbędzie się również debata publiczna na powyższy temat oraz rejestracja potencjalnych dawców.
Nasze przedsięwzięcie  wspierają:
- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - pani Małgorzata Adamczak, 
- Burmistrz Śmigla - pan Wiktor Snela, 
- radny powiatu kościańskiego - pan Feliks Banasik, 
- przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla - pan Wiesław Kasperski, 
- Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska Organizacja Pożytku Publicznego.
 Patronat medialny sprawuje Telewizja Leszno.
Zwracamy się do mieszkańców Śmigla z prośbą o zaangażowanie się w kampanię społeczną - śledzenie działań wolontariuszy. Prosimy o wypełnienie ankiety, dostępnej jest na stronie szkoły (prosimy odesłać ją na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Z góry dziękujemy za pomoc i wsparcie.                       

                                              Z poważaniem
                                               Izabella Szablewska
                                               Koordynator
                                                  Szkolnego Klubu Wolontariusza