W auli szkolnej odbyła się debata pt.: "Młody – znaczy aktywny?" zorganizowana przez wolontariuszy, która była uwieńczeniem programu "Młody Obywatel" z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy, do którego młodzi ludzie przystąpili we wrześniu ubiegłego roku. Warto przypomnieć, że gimnazjaliści, pod okiem swojej opiekunki p. Izabelli Szablewskiej rzetelnie i systematycznie realizowali kolejne punkty projektu tzn. dwukrotnie udział wzięli w warsztatach we Wrocławiu, dokonali diagnozy zasobów społeczności lokalnej, nawiązali współpracę z lokalnymi instytucjami. Prezentacja projektu pt. „Współpraca celem do sukcesu” realizowanego przez zespół śmigielskich gimnazjalistów nastąpiła w dwóch etapach. 20 maja br. podczas festynu szkolnego 10 zaproszonych instytucji zaprezentowało swoją dotychczasową działalność oraz zachęło mieszkańców Śmigla do aktywności. Druga etap, czyli debata, odbył 6 czerwca br. Z zaproszenia wolontariuszy skorzystali: pani Małgorzata Adamczak - posłanka RP; pan Wiktor Snela - burmistrz Śmigla; pan Feliks Banasik - radny powiatu kościańskiego; pan Wojciech Ciesielski - radny Śmigla; pan Rafał Klem - radny Śmigla i przewodniczący komisji ds. społecznych oraz pani Barbara Kuderska - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu.

DSC03927

Celem spotkania było ukazanie możliwych ścieżek aktywności młodych ludzi, współpracy z różnymi instytucjami oraz promowanie idei aktywności społecznej i obywatelskiej. Uczniowie Martyna Paul i Przemysław Kudłaszyk zadbali o sprawny i profesjonalny przebieg debaty. Zachęcali społeczność szkolną do zadawania pytań i wspólnej dyskusji z zaproszonymi gośćmi. Pytaniom nie było końca. Wypowiedziom przysłuchiwała się komisja, która na zakończenie odczytała najważniejsze wnioski:
- ważny jest lider, który kieruje i prowadzi grupę,
- młodzież może działać na wielu polach tj. w instytucjach, stowarzyszeniach, klubach, gdzie tylko chce, ważne by było to zgodne z jej zainteresowaniami oraz z tym, co chce robić,
- nie tylko wielkie sprawy są ważne, ale także małe,
-
 aktywność to nie tylko formułowanie żądań, oczekiwań, ale także oferowanie czegoś od siebie,
- każdy z nas ma pewne zdolności, ważne jest by je odkryć,
- rzeczywistość wokół siebie zmieniamy my sami,
 aktywność jest w każdym z nas, w każdym, kto ma jakiś pomysł i realizuje go.
Na zakończenie członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza podziękowali wszystkim za udział w debacie – wyjątkowej lekcji aktywności społecznej i obywatelskiej. (IS)
Fotoreportaż z debaty znajduje się w galerii Młody-znaczy aktywny? - debata